Велесова ніч

blog

Велесова ніч

Велесова ніч – стародавнє українське свято, яке відзначають холодної ночі з 31 жовтня на 1 листопада. Це особливе свято, незвичайне в сучасному розумінні. Воно не супроводжується веселими і гучними гуляннями, люди намагаються дотримуватися тиші і не виходити зайвий раз з дому. Це свято - час переходу від світла до темряви, ніч, коли відкриваються кордони між світами, а дороги ведуть зовсім не туди, куди очікувалося.

Що відбувається в Велесову ніч?
В українській культурі збереглося багато свят, що знаменують момент переходу світу з одного стану в інший. Наприклад, чотири Сонцеворота, коли змінюється час року разом з приходом одного з сонячних Богів. Велесова ніч - теж день переходу, час зміни світла і темряви.

В останню ніч жовтня Бог Велес відмикає браму між світами. Знаходиться вона посеред між Навою та Правою - в світі Яви. На порозі цієї брами зустрічаються Білобог та Чорнобог.
Восени Білобог передає Чорнобогу Коло року в знак того, що тьма перемогла світло і буде панувати у Яві півроку. Після, вже повесні, брама відчиниться знову і Кого року повернеться під управління Білобога.

Що можна і не можна робити в цю ніч?
Вважається, що в Велесову ніч кожні двері можуть стати віддзеркаленням тієї самої чарівної брами між світами, а людина, яка певним чином пройде через ці двері, потрапляє зовсім не на знайому стежку, а на дорогу в світ Нави. Тому в це свято намагалися зовсім не виходити з дому. Особливо небезпечним вважають час після заходу й до сходу сонця, коли Чернобог і Білобог ведуть свою розмову на кордоні світів.

Тому Ніч Велеса найкраще провести вдома, в колі рідних. Можна присвятити цей вечір роздумам про минуле літо і подякувати Предкам та Богам Рідним за дані ними блага.

Але в цей час, на відміну від свят Дідів, їх не запрошують до столу - частування духам Предків залишають на порозі або на вікні зовні будинку. Всередині житла добре залишити подарунок Домовику, подякувати і йому за допомогу і захист сім'ї.

У цю ніч добре проводити обряди про позбавлення від непотрібного, про очищення життя від віджившого. Однак, проводити такі обряди радять лише досвідченим відунам, звичайним людям краще вибрати для них інший день.

Голова Громади

author
влх. Яромир

Волхв Рідної Віри, голова громади "Полум'я Роду" (м. Дніпро) Руського Православного Кола, голова Січеславського Кола РПК.